W Muzeum Podkarpackim w Krośnie odbył się konkurs historyczny „Powiat krośnieński – historia i współczesność” dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych.
Do współzawodnictwa przystąpiło dziewiętnaścioro przyszłych naukowców – historyków.
Przedstawicielem naszej szkoły był Maciej Bargieł z siódmej klasy, który w ocenie finalnej zajął siódme miejsce.
Organizatorzy – oprócz nagród rzeczowych – przygotowali w przerwie dla uczestników spotkanie ze sztuką. Zwiedzający obejrzeli Wystawę Archeologiczną „Przeszłość Ożywiona”, poznali także biografię wybitnego krośnianina – Wojciecha Portiusa, podziwiając jego monumentalny pomnik nieopodal kościoła farnego.
A w krośnieńskiej farze przeżywali mistyczne chwile spoglądając w zupełnej ciszy na „Grupę Pasji na belce tęczowej” - wybitne dzieło rzeźby gotyckiej z około 1400 roku, piękne kaplice ufundowane przez ród Porcjuszów oraz dzwonnice z brzmiącymi w trójdźwięku dzwonami „Urban”, „Jan” i „Marian”.
Wręczający nagrody uczniom Jan Gancarski – archeolog i dyrektor Muzeum – prowadził prace archeologiczne w podziemiach kaplicy Porcjuszów, gdzie odkryto sarkofagi rodziny zasypane gruzem.
Dalsze prace jednak wstrzymano. Ówczesny proboszcz przyniósł zachowany do dzisiaj testament Wojciecha Porcjusza i odczytał fragment, w którym Porcjusz prosi, aby „szczątki jego potomni zostawili w spokoju”.
Mariola Pacek