Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony po to, by wszyscy ludzie – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego i został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace (albo – jeśli wolicie dawniejszą wersję – w Dakce), która została później stolicą niepodległego Bangladeszu.
21 .02.2023r. uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w zajęciach zachęcających wszystkich do poszanowania języka polskiego. Poprzez gry, wykonane ćwiczenia, zabawy uczyli się poszanowania języka ojczystego. Wspólnie z uczniami z klasy drugiej wykonali piękne plakaty zachęcające do poszanowania języka polskiego.
Mikołaj Rej pisał, że „Polacy nie gęsi i swój język mają” – dlatego
„ A nade wszystko szanuj swą mowę ojczystą.
Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”.
F. K. Dmochowski
Teresa Korona Garbacik