W poniedziałek 14 listopada 2022 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z krakowskiego teatru profilaktyki i edukacji „Maska”. Przyjechali do nas z przedstawieniem promującym zasady dobrego wychowania pt. „Złośliwości jej królewskiej mości”. Odbiorcami tej baśniowej opowieści byli uczniowie klas I – IV.
Spektakl opowiadał historię pewnej rozkapryszonej, wiecznie niezadowolonej i samolubnej Królewny Alicji. Wielu poddanych zwracało się o pomoc do następczyni tronu, ale dziewczyna nie znała słowa „współczucie” i każdego odprawiała z kwitkiem. Pewnego dnia Czarodziej, chcąc dać jej nauczkę, zamienił damę w żabę. Królewna szybko zrozumiała, jaką wartość ma pomaganie i bycie dobrym dla innych, chciała naprawić wszystkie błędy.
W przemianie Alicji uczestniczyli wszyscy uczniowie. Dzieci starały się jej pomóc, podpowiadając, jak ma się zachowywać, by stać się grzeczną i miłą dziewczynką.
Na koniec spotkania każdy uczeń uświadomił sobie, że bardzo ważne jest używanie magicznych słów: „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”. Było dużo emocji, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Na koniec gromkimi brawami podziękowano artystom za ich występ.
Propozycja dla starszych klas pt.: „Nick Viktoria” ukierunkowany był na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z internetu.
Często zamykamy się w świecie internetowym zapominając o rzeczywistości. Portale społecznościowe są teraz miejscem, gdzie młodzież zawiera nowe znajomości. Wielogodzinne granie w gry komputerowe to teraz nowy sposób spędzania czasu wolnego. Jednak wstawianie zdjęć, czy udzielanie informacji na swój temat w internecie, niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Weronika to nastolatka, która bardzo dobrze się uczy. Nie ma zbyt wielu znajomych, więc próbuje szukać ich w internecie. Tworzy swój profil i przyjmuje pseudonim „Victoria”. Poznając kolejne osoby, daje się namówić na granie w gry komputerowe. Początkowa fascynacja z nimi związana wkrótce przeradza się w nałóg. Nowy, internetowy znajomy- „Aktor” szybko wzbudza zaufanie Weroniki- zaślepiona nastolatka wysyła mu zdjęcia i podaje wszystkie dane- nawet swój adres. Aktor knuje przebiegłą intrygę. Świat Weroniki legnie w gruzach. Nastolatce z pomocą spieszy nauczyciel.
Twórczość Teatru inspirowana jest problemami i emocjami dotykającymi młodzież i najmłodszych.
Pozyskane środki finansowe na działania profilaktyczne w naszej szkole zostały pozyskane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Jedlicze. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik i Pani Małgorzaty Głowackiej-Pietruś - Kierownika Refaratu Działalności Gospodarczej i Kancelarii.
Beata Telesz